Osvěta světa vede k idiotsví

9. listopadu 2014 v 14:36 | sarush ef |  Co mě napadne
Kdyby vám někdo řekl před pár stoletími, co se bude brát jako filozofie v roce 2014, možná byste hlasovali o jeho převezení do cvokárny. Nebo možná ne. Ne s mozkem nás zdegenerovaných lidí 21. století.

Donedávna jsem si myslela, že argument je něco založené na logice a pravdě, a že jedině takovým argumentem lze získat další příznivce, ale patrně jsem se bolestivě mýlila. Viděla jsem pár příspěvků veganských bojovníků na facebooku na stránce soucitně.cz . Mně jsou vegani ukradení, stejně jako jsou mi ukradení třeba věřící. Pro mě za mě, buďte si živí třeba ze vzduchu a věřte, že svět je jedna obří píča. Ale demonstrovat pravdu něčím, co nedává smysl, už bolestivé je.
To máte hroznou osvětu. Internet se plní desítkama článků o motivaci, článků s nulovou úrovní a rozmanitostí, přičemž průměrný autor je šestnáctiletá slečna, co ji takovýmahle článkama chce vyzkoušet, jaký to vlastně je. Omílání starých frází bere, páč Věř, běž a dokážeš, a pak taky Nikdy se nevzdávej, bojujeme s prokrastinací, špeky na břichu a a nejvíc s vlastním egem.Je to byznys a právě zmíněná patetičnost tomu dodává grády. Je jedno, jestli se odvoláváte na Schwarzeneggerovysvaly nebo konto multimiliardářskýho podnikatele, trpící telátka nebo světovej mír. Lidi slyší na všechno. Výčtem několik z nejsilnějších "motivací" k lepším zítřkům:

Tajemství
Jeden z nejznámějších motivačních dokumentů o víře ve vyšší moc a o tom, jak z ničeho udělat vše. Víra je hezká věc, ale středobod existence se na ní postavit nedá, nebo jo?

Revolta
Nevalný český raper, odsuzuje promiskuitu a drogy, snaží se u mládeže vzbudit zájem o makání na sobě. Rapoval o iluminátech a společnosti. Ze výčtu zde psaných mi vadí nejmíň, ten chlap to jen vidí trochu pošramoceně.

Osho
Indický duchovní učitel, později emigroval do Ameriky. Kritizoval společenské konvence a přehnaný materialismus. Vlastnil sbírku 93 rolls-royců. Nesedí vám to? Mně taky ne, ale nemyslím, že by to bylo na pořadu dne. Prostě skákejte s rukama zdviženýma nad hlavu a při dopadu zařvěte HU! Třeba dosáhnete osvícení stejně jako on.

A ne, není to, když s I-Phonem a THC v krvi blábolíte něco o čtvrtých dimenzích. A na angínu vám fakt pomůže líp doktor než ovoce.

Sebeřízení, FIRST CLASS a podobné stránky.

V těhle stránkách se nevyznám, tyhle dvě mi ale utkvěly v paměti. Jak přečtením devíti chyb změnit svůj život je zcela typickým článkem, životní lásky, miliony na kontě a nalezení pravýho štěstí zaručeny.

Jo, jsem proti tomuhle zaujatá. Nebaví mě tohle tlachání o ničem. A zuřím, pokud to tlachání o ničem je navíc doplněný o víru. Můj názor na náboženství je znám, myslím, dobře. A pak taky - ne, nejsme si rovni. Bylo by hezké, kdybychom si byli rovni se zvířaty, jenže je to blbost. Kdybychom si my ženské byly rovny s chlapy. Nikdy nebudem. Jsou lepší, jako my jsme výš než prasata. Chlapům to v ideálním případě nedává oprávnění zacházet s námi jako kusem hadru a by bychom nemuseli ty prasata trápit víc, než je nutné. Ale rozdíly to nevymaže. Ega se nikdo nevzdá. Osvěta bude muset začít někde úplně jinde, bohužel myslím zatím nikdo netuší, kde.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lóra Lóra | Web | 9. listopadu 2014 v 20:15 | Reagovat

Ahoj, máš hodně zajímavej blog, jinak v tom profilu v menu se hodně vidím jak píšeš, jsem vybíravá .... atd, přesně vidím sebe.

2 A A | Web | 10. listopadu 2014 v 12:54 | Reagovat

Haha, Sáro, směju se tu, protože jsi dokázala to, co tvrdíš v článku, vlastně na sobě. Že jsi přesně to, o čem si tu stěžuješ. Zdegenerovanej člověk 21.století, jen trochu jiným způsobem a ne tak moc, protože máš původně svůj rozum. Tímhle článkem jsi u mě celkem poklesla, vím že ti nezáleží, co si o tobě myslím, a že to bereš jako kec, ale...

Ale dokud budou lidi jako ty, co pičujou na dobrý věci (Jo, tajemství taky moc neberu, jo je to moc, jo s duchovnem to lidi přehánějí, ale CO?! Není to kurva lepší než na sobě nepracovat? Není lepší se snažit o nějaký duchovno, i když je stupidní, není lepší se snažit o rovnocennost, i když je nemožná, než dělat hovno, sedět na prdeli a opakovat neustále chyby z minulost? A hlavně si stěžovat podobnýma článkama? Eh... no, očividně ne) tak to bude furt stejný.

Prostě nechápu pokrytectví tohohle článku. A ani nechci. Pokrytectví je tisíckrát horší věc, než všechno, co jsi tam napsala.

3 maredifragole maredifragole | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 16:15 | Reagovat

Mě článek nepřijde vůbec od věci. Máš v mnoha věcech pravdu, avšak s tou vírou je to složité. Někdo věří a někdo ne...

4 Hubert Hubert | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 18:54 | Reagovat

Co já můžu považovat za úplný nesmysl, může pro druhýho být smyslem života. Každej na věci nahlíží jinak. Takže nehodlám ty lidi soudit. Dokud mě nehodlají v něčem omezovat, tak ať si klidně melou tu svou. Ačkoliv já to prostě nechápu a připadá mi to absurdní.

Ale jinak všichni ti tzv. mudrcové a duchovní učitelé jsou šíleně vtipný postavičky. V posledních několika letech se s nimi roztrhl pytel. Všechny ty motivační videa, proslovy natočené tak, že člověku jde mráz po zádech, nejlépe s epickou hudbou, která dodá atmosféru. Ale tak lidi to dneska žerou, tak proč by ne... :D

Všichni máme svou hlavu. Tak ji používejme, tak jak uznáme za vhodné.

5 Berry Berry | Web | 10. listopadu 2014 v 22:55 | Reagovat

Tak nějak se v určitých věcech mohu ztotožnit s výše napsaným.
K víře asi tolik - v létě jsem si po jednom "duchovním" týdnu řekla: pokud mi víra pomáhá cítit se dobře ve vlastním těle, dobře spát a mít radost z maličkostí, už jen proto mi za to stojí. A to pomíjím jiné věci, které nemá smysl tu psát.
Ano, nic se nemá přehánět, ale když se já osobně tak cítím líp, egocentricky si to vzít nenechám.

6 L. L. | 13. listopadu 2014 v 23:54 | Reagovat

myšlienky a energie nie sú nič ("z ničeho udělat vše"). a keď nie na nich, na čom si má človek zakladať?

a čo sa týka Osha, hej, má Rolls-Royce a maniere, ale tie zaňho nič nenapísali, a pokým sa neglorifikuje on samotný a sústredí na dielo, tak rozhodne má čo povedať. (a to, že na materiálnych veciach záleží menej, nevraví, že by ich človek nemal vlastniť, pokiaľ mu to robí radosť, jeho pokrytecké zlyhanie je skôr v tom, že tie peniaze mohol minúť v súlade s compassion - tohle ti asi príde smiešne, že?)

ah, whatever. väčšina ľudí (ne)verí, aby sa so sebou cítili lepšie. tebe zjavne pomáha tohle. zhadzovať ťa (už?) nejdem. your choice.

7 stuprum stuprum | Web | 14. listopadu 2014 v 22:33 | Reagovat

Chlapi jsou lepší jen v řízení. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama